до 5 хвилин
протягом 15 днів
безоплатно
Консультація допоможе вам:
- оцінити свою готовність до усиновлення дитини;
- зрозуміти деталі процедури;
- вибрати форму сімейного виховання (опіка, піклування, прийомна сім’я або дитячий будинок сімейного типу).
1. Зареєструйтеся або авторизуйтеся на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
2. Заповніть онлайн-форму заяви.
3. Підпишіть електронним підписом та відправте.
1. Зверніться до служби у справах дітей за місцем свого проживання.
Погодження дати часу та форми отримання консультації, подальше отримання консультації
Вибрати форму сімейного виховання та подати відповідну заяву
В Україні можливі такі форми сімейного виховання дітей, позбавлених батьківського піклування:
- Усиновлення — це повне прийняття у сім’ю на підставі рішення суду. З цього моменту між усиновленою дитиною та її рідними батьками і родичами припиняються всі особисті та майнові права й обов’язки. Натомість вони в такому ж обсязі з’являються в усиновлювача.
- Опіка/піклування встановлюється для виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Опіка встановлюється над дітьми, які не досягли 14-ти років, піклування — над неповнолітніми дітьми з 14 до 18 років. Опікун (піклувальник) зобов’язаний виховувати дитину, піклуватися про її здоров’я, фізичний, психічний та духовний розвиток, а також забезпечити повну загальну середню освіту. Тобто надалі він є законним представником дитини. Опікун також має право самостійно визначати способи виховання дитини з урахуванням бажання самого вихованця і рекомендацій органу опіки та піклування. Переважне право на опікунство надається дійсним родичам дитини, а також особам, у сім’ї яких вже проживає ця дитина. За підопічною дитиною зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, тобто всі державні гарантії, передбачені законодавством. На усиновлення дитини, над якою встановлено опіку/піклування, потрібна письмова згода опікуна/піклувальника. Її може надати й орган опіки та піклування.
- Прийомна сім’я — сім’я або окрема особа, що взяла на виховання і спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування за оплату. Прийомні батьки несуть обов’язки з виховання та розвитку дітей і є їхніми законними представниками. Рішення про утворення прийомної сім’ї приймає районна держадміністрація або виконавчий орган міської чи районної в місті ради. За прийомною дитиною зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, це передбачає збереження усіх державних гарантій. Важливо, що прийомні батьки зобов’язані сприяти подальшому усиновленню дитини. Перешкоджання в забезпеченні такого права дитини є підставою для перегляду рішення про подальше існування цієї прийомної сім’ї. Водночас прийомні батьки мають пріоритетне перед іншими право на усиновлення своєї прийомної дитини.
- Дитячий будинок сімейного типу — окрема сім’я, що добровільно за оплату взяла на виховання не менш як 5 дітей-сиріт та/або дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей у дитячому будинку сімейного типу не має перевищувати 10, враховуючи й рідних дітей. Батьки-вихователі несуть обов’язки з виховання та розвитку дітей, тотожні батьківським, і є законними представниками своїх вихованців. Рішення про утворення дитячого будинку сімейного типу приймає районна держадміністрація у м. Києві або Севастополі, виконавчий орган міської чи районної у місті ради. За вихованцями дитячого будинку сімейного типу зберігається статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, що передбачає збереження всіх держгарантій. Батьки-вихователі зобов’язані сприяти подальшому усиновленню підопічних. Перешкоджання у забезпеченні такого права дітей є підставою для перегляду рішення про подальше існування цього дитячого будинку сімейного типу. Водночас батьки-вихователі мають пріоритетне перед іншими право на усиновлення свого вихованця.
Допускається лише за обставин, що мають істотне значення. Їх установлюють органи опіки та піклування (наприклад, за наявності порушень розвитку та стану здоров’я одного з братів, сестер тощо).
Для влаштування дитини в сім’ю потрібна її згода, якщо вона досягла такого віку та рівня розвитку, що може її висловити. Згода дитини на усиновлення не потрібна, якщо вона проживає в сім'ї усиновлювачів і вважає їх своїми батьками.
- Усиновлення дитини є безтерміновим, оскільки усиновлювач приймає у свою сім’ю дитину на правах дочки чи сина;
- під опіку дитина влаштовується до 14-річного віку, під піклування — з 14 до 18 років;
- в прийомну сім’ю та дитячий будинок сімейного типу діти влаштовуються до досягнення 18-річного віку або до закінчення навчання у професійно-технічних/вищих навчальних закладах. Оособи, яким встановлено інвалідність, можуть продовжити проживати та виховуватися у прийомній сім’ї до досягнення ними 23-річного віку.
Контроль за умовами утримання, виховання, навчання дітей в сім’ях опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу здійснюють служби у справах дітей за місцем проживання. Відвідування відбуваються щонайменше раз на рік згідно з відповідним графіком.
Крім того, кожен громадянин може повідомити службу у справах дітей або органи Національної поліції про помічені факти неналежного виконання обов'язків вихователя.