На порталі Дія існують життєві події «я планую дитину» та «в мене народилася дитина». Команда Дії розповідає що робити і куди звертатися на різних стадіях процесу материнства: від першого триместру вагітності до 6 місяців після народження малюка.
Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами
Кожна жінка має право на відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами. Її часто плутають з відпусткою по догляду за дитиною. Але це різні речі. Тривалість першої становить 126 днів — 70 календарних днів до пологів та 56 після них, а відпустка по догляду за дитиною може продовжуватись аж до досягнення дитиною 3-х років. Щоб оформити відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, після 30 тижня вагітності зверніться до медичного закладу за листком непрацездатності.
Як правило, виплата відпускних здійснюється одноразово за весь період. Але не зволікайте: звернутися за її отриманням потрібно не пізніше, ніж через півроку з дня закінчення відпустки. Якщо ви працюєте за сумісництвом, маєте право отримати допомогу від двох роботодавців. Сума відпускних залежить від середньоденної зарплати та кількості календарних днів відпустки.
Права жінок-підприємиць
Жінки-ФОП, мають право на грошову допомогу по вагітності та пологам, якщо сплачували єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Сума виплат розраховується відповідно до кількості днів відпустки та розміру ЄСВ. Чим більше ЄСВ, тим більше виплати. Оформити таку допомогу можна у Фонді соціального страхування з тимчасової непрацездатності за місцем реєстрації ФОП. Для цього потрібно відкрити спеціальний рахунок в банку для виплат (починається з цифр 2064) та отримати довідку про трудовий стаж. До речі, ця довідка (про застраховану особу ОК-5) оформлюється за декілька хвилин.
Права вагітних, що працюють
Будемо чесними: ми любимо працювати і залишаємося на роботі до останнього. Жінки, пам’ятайте, що ваші права захищені законом. Роботодавець не може вас звільнити у разі вагітності. А якщо у цей період закінчується строковий трудовий договір, вам зобов’язані його продовжити або ж працевлаштувати вас на іншу посаду.
Також роботодавцю заборонено залучати вас до роботи у нічний час, вихідні та святкові дні. І жодних відряджень. Якщо ви не можете виконувати деякі обов’язки через стан здоров’я, сміливо просіть роботодавця перевести вас на більш легку роботу і пам’ятайте, що середній заробіток на попередній посаді має зберегтися.
Народження дитини
Цей момент змінює все життя. Речі, які ще вчора здавалися пріоритетними, відходять на задній план. Напевно, найбільше за все новоспечені батьки хочуть виспатися, а найменше за все — займатися тяганиною з оформленням документів.
Послуга єМалятко для батьків новонароджених передбачає отримання 10 сервісів за однією заявою безкоштовно. Серед них найважливіше — отримання свідоцтва про народження, оформлення державної допомоги, внесення інформації до Єдиного дер-жавного демографічного реєстру, реєстрація місця проживання дитини. Зараз послугу можна отримати в пологових будинках, ДРАЦС чи ЦНАП 16 міст. Достатньо лише мати з собою паспорт, ідентифікаційний код та довідку від пологового будинку.
Але якщо єМалятко ще не працює у вашому місті, не хвилюйтесь. До кінця року усі 10 послуг, що входять до сервісу, стануть доступними на порталі Дія. Але і зараз є мож-ливість оформити допомогу при народженні дитини онлайн. Допомога становить 41 280 грн. Після подання заяви на рахунок зараховується 10 320 грн, а решта суми виплачується рівними частинами по 860 грн протягом 3 років.
Відпустка по догляду за дитиною
Як і згадували раніше, оформити відпустку по догляду за дитиною можна на будь-який бажаний період аж до досягнення дитиною 3-х років. Попри стереотипи відпусткою може скористатися не лише мати. Таке право має бать-ко, бабуся чи дідусь або навіть інші родичі, які фактично доглядають за дитиною. Але одночасно цим правом має скористатися лише одна особа. Важливо те, що відпустка зараховується до страхового стажу: адже догляд за дитиною — складна робота, яку не можна недооцінювати.
Щоб піти у відпустку, візьміть з собою свідоцтво про народження дитини та зверніться до роботодавця. Якщо відпустку бажає оформити не мати, а батько чи інший член родини, треба отримати довідку про припинення виплати допомоги матері від органу соціального захисту.
Материнство — це неймовірний етап у житті, сповнений радощів і труднощів. Неможливо уникнути сюрпризів та несподіванок, але точно можна хоча б тримати усю необхідну інформацію під рукою. І бути впевненим, що держава не створить додаткові турботи, а навпаки — допоможе у їх вирішенні.
Останні новини
ви можете вільно користуватися ним.
цей браузер
- Windows
цей браузер
- Mac OS