до 20 хвилин
безоплатно
Тут ви можете надіслати заяву до міжнародного Реєстру збитків про репарації (компенсацію), пов'язані з душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім'ї або іншого члена сім’ї, щодо якого у вас є законний інтерес для подання заяви, внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року.
1. Зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина на порталі diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
2. Заповніть заяву: вкажіть інформацію про померлого члена сім'ї, обставини та місце смерті, додайте документи, що посвідчують особу померлого члена сім'ї, та підтвердьте родинні зв'язки.
3. Підпишіть електронним підписом та відправте.
Реєстр збитків перевірить заяву і внесе до Реєстру. Після розробки компенсаційного механізму заява та докази до неї будуть передані майбутній комісії з розгляду заяв для розгляду по суті та ухвалення рішення про виплату компенсації.
Заява та докази до неї будуть передані майбутній компенсаційній комісії, створення якої триває, для розгляду по суті та прийняття рішення про розмір компенсації. Статус заяви та повідомлення про хід розгляду надійдуть у кабінет громадянина в розділ Зверніть увагу та на електронну пошту.
Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, збирає заяви про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією Російської Федерації, починаючи з 24 лютого 2022 року, на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, а також відповідні докази. Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами. Штабквартира Реєстру розміщена в м. Гаага. Україна разом з партнерами вже займаються розробкою компенсаційного механізму, який розглядатиме подані заяви по суті, і прийматиме рішення про розмір належної компенсації в кожному окремому випадку.
- Батьки померлого/померлої (біологічні, юридично визнані усиновлювачі або вітчим чи мачуха (чоловік чи дружина одного з батьків);
- Інший з подружжя померлого/померлої (у законному шлюбі) або цивільний партнер;
- Дитина померлого/померлої (біологічна, юридично визнана усиновлена дитина або пасинок/падчерка (дитина подружжя або цивільного партнера));
- Інший член сім'ї, який не належить до близьких членів сім’ї, однак мав близькі стосунки з померлим/померлою та елементи залежності, які відрізняються від звичайної спорідненості та може надати докази про це.
Подати окремі заяви щодо померлого члена сім'ї може більш ніж одна особа (член сім'ї померлого/померлої), яка зазнала душевного болю та страждань.
Наразі триває процес збору заяв, а також їх опрацювання для внесення до Реєстру. Розгляд заяв по суті та визначення розміру компенсації відбуватиметься майбутньою компенсаційною комісією, робота над створенням якої триває. Про всі подальші кроки щодо заяв — Реєстр та Дія надішле повідомлення в кабінет громадянина в розділ Зверніть увагу.
Документи, які можуть підтверджувати цивільне партнерство або близькі стосунки та елементи залежності, можуть містити:
- рішення суду;
- свідоцтва про право на спадщину, заповіти;
- записи про реєстрацію сім'ї;
- документи про спільне проживання;
- фінансові документи (спільні банківські рахунки, спільні виписки з кредитних карток, іпотечні договори, банківські гарантії, спільні рахунки, докази спільних витрат);
- кореспонденцію, адресовану обом особам за однією адресою (листи, посилки, офіційні документи);
- соціальні мережі та цифрову активність (публічну цифрову активність як пари, спільні фотографії, оновлення статусів або онлайн-взаємодію);
- фотографії;
- медичні та страхові записи (зазначення як контактних осіб на випадок надзвичайних ситуацій, бенефіціарів або осіб, що перебувають на утриманні);
- документи, що підтверджують право на отримання пенсії або допомоги у зв'язку з втратою годувальника.
Перелік не є вичепним. Заявник може подати будь-які документи, які можуть довести цивільне партнерство або близькі стосунки та елементи залежності з померлим близьким членом сім'ї.
- Батьки померлого/померлої (біологічні, юридично визнані усиновлювачі або вітчим чи мачуха (чоловік чи дружина одного з батьків).
- Інший з подружжя померлого/померлої (у законному шлюбі) або цивільний партнер.
- Дитина померлого/померлої (біологічна, юридично визнана усиновлена дитина або пасинок/падчерка (дитина подружжя).
Цивільним партнером вважається особа, незалежно від статі, яка на момент смерті підтримувала з померлим/померлою тривалі близькі стосунки, проживала та вела з ним/нею спільний побут, мала з померлим/померлою спільні значні витрати або надавала одне одному допомогу та підтримувала інші елементи сімейних стосунків. Цивільний партнер повинен подати докази, що підтверджують існування цивільного партнерства з померлим/померлою.
Україна спільно з іноземними партнерами працює над розробкою компенсаційного механізму. Про всі важливі кроки, зокрема, про внесення заяви до Реєстру збитків та подальший її розгляд створеною компенсаційною комісією — повідомлення надійдуть у кабінет громадянина в розділ Зверніть увагу та на електронну пошту.
Заява в категорії А 2.1. "Смерть близького члена сім'ї" може бути подана також у разі настання смерті за межами території України, але якщо вона безпосередньо пов'язана з міжнародно-протиправними діями російської федерації в Україні, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Подати заяву до Реєстру збитків можна, якщо дані про смерть внесені в реєстр актів цивільного стану (ДРАЦС) та є свідоцтво про смерть, видане ДРАЦС.
Щоб внести в реєстр актів цивільного стану інформацію про смерть на тимчасово окупованих територіях та отримати свідоцтво про смерть, подайте заяву про встановлення факту смерті та докази до неї. Зробити це можна через Електронний суд або звернувшись до будь-якого загального суду із заявою, або подайте таку заяву через Електронний суд. Судовий збір за таку заяву сплачувати не потрібно
Заяву про встановлення факту смерті можуть подати члени сім’ї, їхні представники або інші заінтересовані особи. У заяві потрібно зазначити, що заявник просить встановити факт смерті, вказати причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт та додати:
- докази смерті - медичні висновки (довідки) про смерть чи народження; свідоцтва про смерть, що видане на окупованій території, фотографії, свідчення свідків.
- документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження та ін.), тощо.
Копія судового рішення видається учасникам справи одразу після його ухвалення та надсилається судом до відділу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення. Після рішення суду можна звертатися до зручного відділу ДРАЦС для внесення актового запису до ДРАЦС та за отриманням свідоцтва про смерть.
Заяву можна подати як щодо цивільних померлих, так і військових.
Серед подій, що спричинили смерть, при заповненні заяви можна вибрати:
- наслідок активних бойових дій;
- обстріл (повітряна атака, артилерійський, мінометний, стрілецькою зброєю,
інші види обстрілів);
- насильницькі дії під час перебування на тимчасово окупованих територіях,
на територіях бойових дій/можливих бойових дій;
- насильницькі дії внаслідок незаконного позбавлення волі або викрадення;
- підрив на мінах та інших вибухових пристроях;
- катування, нелюдські чи такі, що принижують гідність, види поводження або
покарання, в умовах позбавлення волі;
- спроба евакуації з тимчасово окупованих територій, територій бойових
дій/можливих бойових дій;
- руйнування Каховської ГЕС;
- гуманітарна криза (відсутність медичної допомоги, недоступність їжі та води, хвороби, спричинені непридатними для існування умовами);
- інші події, які спричинили смерть.
Заяву можна подати, починаючи з 18 років або з 16 років, якщо ви маєте повну цивільну дієздатність. Найближчим часом також можна буде подати заяву й за дітей.
Вже подану заяву змінити неможливо. Проте до неї можна додати матеріали або відкликати та подати заяву повторно.
Якщо на кроці підвантажились неправильні дані про смерть особи померлого/померлої, щодо якої хочете подати заяву, зверніться до відділу ДРАЦС для перевірки даних в актовому записі про смерть. Після оновлення даних в актовому записі про смерть — ви зможете подати заяву.
З деталями та правилами подання заяви можна ознайомитись на сайті Реєстру збитків.